Deanov amulet
Fanúšikov seriálu Supernatural takmer od začiatku zaujímal Deanov talizman – zlatý prívesok, ktorý nosil na krku. Tvorili sa rôzne dohady o tom, čo môže znázorňovať (korytnačka, ryba, škorpión,...). Z týchto dohadov ich však vytrhol sám Jensen Ackles, keď pri jednom interview povedal, že je to Egyptský ochranný symbol („Egyptian Protection Symbol“). A tak sa fanúšikovia pustili do pátrania. O ich zistení si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

• Je to hlava muža s rohmi, ktoré sa javia byť býčími rohmi (sú vyhnuté dohora), nie ako baranie rohy (vyhnuté dole).
• Zdá sa to však byť netypické pre Egypt, súdiac podľa jeho štylistikyBýči bohovia alebo bohovia s rohmi v rôznych kultúrach a náboženstvách zahŕňajú:
Hathor, egyptská kravská bohyňa (s rohmi, obaja – samec aj samica – dobytka majú rohy prirodzené.) Avšak, nikde sa nenachádza jej znázornenie s ľudskou tvárou. Nedáva to veľmi zmysel – Egyptské fantastické postavy nikdy nemali ľudskú tvár a rohy.
• Egyptský býk Apis vyzerá úplne inak a rovnako ako pri Hathor, problémom je, že egyptský boh je zvyčajne zobrazovaný s ľudským telom a hlavou zvieraťa - Deanov "egyptský symbol" zobrazuje ľudskú tvár s býčími rohmi.
Minotaurus vyzerá byť logickým spojením, ale Mýtus o minotaurovi je grécky a je geograficky úplne mimo.Najpravdepodobnejším kandidátom sa zdá byť:
Mezopotamský Býčí muž
Podľa Mezopotamskej mytológie je Býčí muž démon. Je mužom od pása hore a býkom po pás. Má taktiež rohy a uši býka.
Býčí muž pomáha ľuďom čeliť zlu a chaosu. Strážil brány pre slnečnáho boha Shamasha a podporoval slnečný disk. Je obvykle znázorňovaný na cylindrovej pečati.Ďalšou možnosťou, ktorá zapadá do Zoroastrianismu prezentovaného v Supernaturale, môže byť:
Mithras - Zoroastriánsky
Mithras bol Zoroastriánsky boh – je často zobrazovaný slúžiac posvätnému býkovi. Mitra alebo Mitras, rozdiel je len v hláskovaní.
Mithra nie je prezentovaný v “Gathas of Zarathustra” (Zoroastérske spomienkové texty, pozn.predlkad.), ale patrí do mladšej Yashts (jeden z textov) z Avesty. (Campbell p 257). Tam Mithra prichádza do iniciácie medzi stvorené bytosti. "Stvoril som ho" vyjadruje Ahura Mazda, " aby bol čestnou obeťou a čestným prosebníkom ako ja." (Campbell.). V Yashts, Mithra vynáša titul "Sudca duší" a určuje sféru ľudského blahobytu (ktorý ON zdieľa s Tvorcom). Mithra drží dočasnú pozíciu v Zoroastriánskej hierarchií ako najvačší z yazatov, bytosti stvorenej Ahurom Mazdom (Ormuzd v neskorej Perzii) pomôcť pri zničení zla a vedení sveta. On je potom duchovným predstaviteľom Stvoriteľa na zemi a je vedený ochraňovať spravodlivých pred démonickými silami Angry Mainyu (Ahriman v neskorej Perzii).
V Rímskom impériu bol Mithrov Kult veľmi populárny medzi vojakmi.

copyright (c) www.supernatural.cinemaview.sk | Mozilla Firefox, Opera | 1280x800 + | TOPlist